Komisja Europejska zarejestrowała Niwolumab BMS, pierwszy inhibitor immunologicznego punktu kontrolnego PD-1, który, jak dowiedziono, wydłuża przeżycie pacjentów wcześniej leczonych z zaawansowaym płaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuc.
Pierwszy lek immunoonkologiczny zarejestrowany w Europie stanowi istotny od ponad dziesięciu lat przełom w terapii raka płuc1. Lek został zarejestrowany na podstawie wyników dwóch badań, CheckMate -063 oraz badania CheckMate -017 ,w którym wykazno blisko podwojenie odsetka całkowitych przeżyć vs chemioterapia (42%vs 24%) oraz wykazano 41 % redukcję ryzyka zgonu w stosunku do docetakselu2. Profil bezpieczeństwa niwolumabu jest zgodny z uprzednio przedstawianymi badaniami2.
20 lipca 2015 r. Komisja Europejska zarejestrowała Niwolumab BMS do leczenia miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuc po uprzedniej chemioterapii2. Rejestracja ta oznacza istotny od ponad dekady przełom w terapii tego nowotworu w Europie3. Niwolumab jest także pierwszym i jedynym inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1, dla którego przedstawiono dane dotyczące przeżycia całkowitego u pacjentów wczesniej leczonych z przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuc 1. Decyzja o zarejestrowaniu zezwala na wprowadzenie niwolumabu na rynek we wszystkich 28 państwach członkowskich UE.
Rejestracja opiera się na podstawie wyników badań CheckMate -017 i -063. W badaniu fazy III CheckMate -017 dla niwolumabu wykazano korzyści kliniczne we wszystkich punktach końcowych w porównaniu ze stosowanym standardowo docetakselem, niezależnie od ekspresji PD-L1 (ligandu receptora programowanej śmierci-1) 2, w tym obniżenie o 41% ryzyka zgonu4, znacząco wyższy odsetek 1-rocznych przeżyć na poziomie 42% w porównaniu z 24% dla docetakselu oraz długotrwałą aktywność przeciwnowotworową2.W badaniu tym dla niwolumabu wykazano także korzystny profil bezpieczeństwa w porównaniu z docetakselem. W badaniu fazy II CheckMate -063 dla niwolumabu wykazano szacowany odsetek przeżyć 1-rocznych na poziomie 41% oraz medianę przeżyć całkowitych na poziomie 8,2 miesiąca2.
W Europie odsetek występowania i śmiertelności z powodu raka płuc wzrasta, powodując 20% wszystkich zgonów z powodu nowotworów5. Niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) stanowi około 85% wszystkich przypadków nowotworu płuc6. Płaskonabłonkowy NDRP stanowi od 25% do 30% przypadków raka płuca7. W przypadku pacjentów z NDRP z nawrotem lub progresją choroby pomimo chemioterapii możliwości leczenia są ograniczone, a rokowania niekorzystne: odsetek przeżyć 5-letnich na świecie wynosi około 2% 8.
– Dzisiejsze zarejestrowanie niwolumabu w leczeniu płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego nowotworu płuc oznacza faktyczny znaczący postęp dla pacjentów walczących z tą wyniszczającą chorobą oraz osób, którzy ich leczą – powiedział Rolf Stahel, lekarz , prezes Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej i profesor w Szpitalu Uniwersyteckim w Zurychu. – Dla niwolumabu wykazano statystycznie istotną i klinicznie znaczącą poprawę skuteczności w porównaniu z terapią standardową w tej populacji pacjentów. Ta rejestracja wspiera badania naukowe w dziedzinie immunoonkologii i tym samym pozwala nam lepiej zrozumieć rolę ekspresji PD-L1.”
Informacje na temat badań CheckMate -017, -063
Rejestracja jest oparta na danych z dwóch badań (badania III fazy CheckMate -017 i badania II fazy CheckMate -063). W badaniach tych oceniano działanie niwolumabu w dawce 3 mg/kg co dwa tygodnie. Dawka ta została ustalona w programie badań klinicznych III fazy w leczeniu niwolumabem różnych nowotworów2.
CheckMate -017 to przełomowe badanie kliniczne fazy III, prowadzone metodą otwartej próby, randomizowane, w którym oceniono niwolumab w dawce 3mg/kg w 60 minutowym wlewie dożylnym co dwa tygodnie w porównaniu z terapią standardową - docetakselem w dawce75 mg/m2 podawanym dożylnie co trzy tygodnie u pacjentów z zaawansowanymNDRP, u których wystąpiła progresja choroby w ciągu lub po jednym schemacie chemioterapii opartym na pochodnych platyny2. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania było przeżycie całkowite, a drugorzędowymi m.in. przeżycie bez progresji choroby i odsetek chorych odpowiedzią całkowitą. Badanie obejmowało pacjentów bez względu na ekspresję PD-L12.
Wyniki badania CheckMate -017 wykazały obniżenie ryzyka zgonu o 41%4 wraz z odsetkiem przeżycia 1-rocznego wynoszącego 42% dla niwolumabu (42,1% [95% CI: 33,7, 50,.3]) w porównaniu z 24% (23,7% [95% CI: 16,9, 31,1]) dla docetakselu (HR 0,59, 96,8% CI: 0,43, 0,81; p=0,0002).2 Mediana OS wynosiła odpowiednio 9,2 miesiąca i 6 miesięcy dla niwolumabu i docetakselu2. Niwolumab wykazał także stałą, statystycznie istotną i klinicznie znaczącą poprawę w wszystkich drugorzędowych punktach końcowych w porównaniu z docetakselem u pacjentów uprzednio leczonych. Korzyści dotyczące przeżycia zaobserwowano niezależnie od ekspresji PD-L1 ocenianej według wszystkich uprzednio określonych poziomów ekspresji (1%, 5% i 10%)2.
Profil bezpieczeństwa niwolumabu w badaniu CheckMate -017 był zgodny z poprzednimi badaniami i korzystny w porównaniu z docetakselem2. Zdarzenia niepożądane mające związek z leczeniem wystąpiły z mniejszą częstotliwością w przypadku niwolumabu (dowolnego stopnia – 58%; stopnia 3-4 – 6,9%; brak zdarzeń w stopniu 5) niż w przypadku docetakselu (dowolnego stopnia –86%; stopnia 3-5 – 55%; stopnia 5 - 2,3%), w tym objawy toksyczności, zarówno hematologiczne i niehematologiczne2. Zdarzenia mające związek z leczeniem doprowadziły do przerwania terapii u 3,1% pacjentów leczonych niwolumabem w porównaniu z 10,1% pacjentów leczonych docetakselem. Najczęstszym zdarzeniem związanym z leczeniem prowadzącym do przerwania terapii było zapalenie płuc (1,5%) w grupie leczonej niwolumabem oraz zapalenie nerwów obwodowych (3,1%) w grupie leczonej docetakselem2.
Wyniki badania CheckMate -017 zostały niedawno opublikowane w The New England Journal of Medicine i zaprezentowane na ustnej sesji podczas konferencji ASCO w maju 2015 roku.
CheckMate -063 jest badaniem fazy II, z jednym ramieniem, prowadzonym metodą otwartej próby, obejmującym pacjentów z przerzutowym płaskonabłonkowym NDRP, u których wystąpiła progresja choroby po dwóch lub więcej liniach terapii2. W badaniu tym odsetek odpowiedzi obiektywnych potwierdzonych przez niezależny komitet oceny radiologicznej, stanowiący pierwszorzędowy punkt końcowy, wynosił 14,5% (95% CI: 8,47, 22,2), szacowany odsetek przeżyć 1-rocznych wynosił 41%, a mediana OS – 8,21 miesiąca (95% CI: 6,05, 10,9). Profil bezpieczeństwa niwolumabu w badaniu CheckMate -063 był zgodny z poprzednimi badaniami klinicznymi i kontrolowany przy użyciu ustalonych algorytmów terapeutycznych2.
Informacje na temat niwolumabu
Bristol-Myers Squibb złożyła dwa oddzielne wnioski o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, jeden dla zaawansowanego czerniaka, drugi dla płaskonabłonkowego NDRP w celu przyspieszenia dostępności niwolumabu dla obu wskazań. Te dwa pozwolenia na dopuszczenie do obrotu zostaną „połączone” w jedno pod koniec 2015.
Firma Bristol-Myers Squibb realizuje szeroko zakrojony, globalny program prac rozwojowych, którego celem jest ocena stosowania niwolumabu w przypadku różnych nowotworów złośliwych. Projekt obejmuje ponad 50 badań, w których lek ten stosowany jest w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym. Badania prowadzone są na całym świecie i włączono do nich ponad 8000 pacjentów.
Niwolumab jest pierwszym na świecie dopuszczonym do obrotu inhibitorem punktu kontrolnego PD-1 . 04 lipca 2014 firma Ono Pharmaceutical Co. ogłosiła, że otrzymała pozwolenie na produkcję i sprzedaż niwolumabu w Japonii do leczenia pacjentów z nieoperacyjnym czerniakiem. W dniu 22 grudnia 2014 FDA wydała pierwsze pozwolenie na leczenie niwolumabem pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem po progresji choroby leczonych ipilimumabem oraz, jeżeli wystąpiła mutacja BRAF, leczonych także inhibitorem BRAF. 4 marca 2015 r., niwolumab uzyskał drugie zezwolenie od FDA na stosowanie w leczeniu pacjentów z przerzutowym płaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca z progresją choroby w czasie, lub po chemioterapii analogami platyny.
Komisja Europejska ogłosiła 19 marca 2015 rejestrację niwolumabu w w leczeniu zaawansowanego czerniaka, zarówno u pacjentów wcześniej nieleczonych, jak i po niepowodzeniu wcześniejszych terapii niezależnie od statusu mutacji BRAF.
Informacje na temat raka płuc
Rak płuca jest główną przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych na całym świecie, powodując każdego roku ponad 1,5 miliona zgonów według Światowej Organizacji Zdrowia9. Niedrobnokomórkowy rak płuca jest jednym z najczęstszych typów raka płuca – ten typ histologiczny stanowi około 85 % wszystkich przypadków tej choroby6. Wskaźniki przeżywalności różnią się w zależności od stadium zaawansowania oraz typu nowotworu w chwili jego rozpoznania10. Ogólny wskaźnik przeżycia pięcioletniego w NDRP w I stadium zaawansowania wynosi od 47% do 50 % w przypadku NDRP w IV stadium zaawansowania wskaźnik przeżycia pięcioletniego spada do 2 %8. Nowotwór płuc najbardziej spośród wszystkich nowotworów obciąża gospodarkę Unii Europejskiej szacowanymi kosztami na poziomie 18,8 mld EUR, co stanowi 15 proc. ogólnych kosztów związanych z choróbami nowotworowymi11.
Referencje
1.Datamonitor Healthcare. Non-Small Cell Lung Cancer Marketed Drugs. Accessed on July 8, 2015.
2. Nivolumab BMS SMPC. As of May 14, 2015.
3.European Medicines Agency. “Summary of Positive Opinion for Opdivo.” Available at: http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/medicines/human/medicines/003985/smops/Positive/human_smop_000808.jsp&mid=WC0b01ac058001d127. Accessed on July 8, 2015.
4.J. Brahmer et al. “Nivolumab versus Docetaxel in Advanced Squamous-Cell Non–Small-Cell Lung Cancer.” N Engl J Med 2015; 373:123-135
5.Cancer Research UK Website. “Lung Cancer Mortality Statistics.” Available at: http://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/statistics-by-cancer-type/lung-cancer/mortality#heading-Three. Accessed July 8, 2015.
6.European Society of Medical Oncology Website. “Non-small Cell Lung Cancer (NSCLC): A Guide for Patients.” Available at: http://www.esmo.org/content/download/7252/143219/file/EN-Non-Small-Cell-Lung-Cancer-Guide-for-Patients.pdf
Accessed July 8, 2015.
7. American Cancer Society Website. “Lung Cancer (Non-Small Cell)” Available at:
http://www.cancer.org/acs/groups/cid/documents/webcontent/003115-pdf.pdf. Accessed July 8, 2015.
8.Rami-Porta, R., et al. “The Revised TNM Staging System for Lung Cancer.” Ann Thorac Cardiovasc Surg 2009;15(1):4-9.
9.World Health Organization Website. “Cancer.” Available at: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs297/en/. Accessed July 8, 2015.
10.Cancer Research UK Website. “Lung Cancer Survival Statistics.” Available at: http://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/statistics-by-cancer-type/lung-cancer/survival#ref-3. Accessed on July 9, 2015.
11. Luengo-Fernandez, Ramon et al. Economic burden of cancer across the European Union: a population-based cost analysis.