Przedstawiamy Państwu kompendium wiedzy na temat programów polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki i diagnostyki osteoporozy przygotowane we współpracy z ekspertami dla potrzeb jednostek samorządu terytorialnego.
Proces tworzenia programu profilaktyki zdrowotnej
Mapa drogowa działań dla samorządów terytorialnych w zakresie opracowania rozwiązań w zakresie profilaktyki osteoporozy i zapobieganiu złamań kości
PORADNIK DLA SAMORZĄDÓW
Jak opracować Program Polityki Zdrowotnej w zakresie profilaktyki złamań spowodowanych osteoporozą?
1.Analiza Problemu Zdrowotnego
2.Analiza dostępności do diagnostyki i leczenia osteoporozy
3.Ocena możliwości budżetowych związanych z realizacją programu
Uwaga! Należy dopasować kryteria planowanego programu (wielkość populacji i zgłaszalność do programu, czas realizacji programu) uwzględniając możliwości finansowe samorządu, wykorzystując informacje o dotychczas realizowanych programach przez NFZ dostępnych na stronie: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/)
Przykładowo, można realizować program wyłącznie dla kobiet lub podnieść wiek minimalny dla uczestników programu.
4.Przygotowanie dokumentu: „Program profilaktyki złamań spowodowanych osteoporozą”
Należy wyznaczyć osobę odpowiedzialną za opracowanie programu polityki zdrowotnej. Należy wziąć pod uwagę przygotowanie merytoryczne i doświadczenie.
5.Dokumenty niezbędne do przygotowania programu
6.Opinia AOTMiT
Dokument należy przygotować w wersji papierowej i elektronicznej i wysłać na adres:
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
ul. Przeskok 2, 00-032 Warszawa,
email: sekretariat@aotm.gov.pl
Elektroniczna skrzynka podawcza: https://epuap.gov.pl/wps/portal
Dokument powinien zawierać kontakt do osoby odpowiedzialnej w samorządzie za jego opracowanie (numer telefonu, adres, mail).
Jeżeli pozytywna opinia AOTMiT zawiera uwagi należy dokonać zmian w opisie programu zgodnie z instruktarzem.
Termin wydania opinii przez AOTMiT wynosi 2 miesiące.
7.Opinia Wojewody
PPZ wraz z pozytywną opinia AOTMiT należy wysłać do wojewody celem zaopiniowania zgodności planowanego programu z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej, o których mowa w art. 95c (ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej Dz.U.2020.1398 t.j. z późn. zm.), oraz zgodności z celami operacyjnymi Narodowego Programu Zdrowia, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1492, z 2019 r. poz. 447 oraz z 2020 r. poz. 322).
Termin wydania opinii przez wojewodę wynosi jeden miesiąc.
8.Uchwała Rady (Powiatu, Miasta, Gminy)
W terminie ustalania budżetu na rok kolejny (październik/listopad) należy zabezpieczyć finansowanie programu w części dotyczącej środków własnych.
9.Wniosek do Prezesa NFZ
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, ogłasza na stronie internetowej oddziału oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Funduszu informację o możliwości składania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej, w okresie od czerwca do sierpnia.
Jednostka samorządu terytorialnego, składa wniosek do dnia 1 września roku poprzedzającego rok rozpoczęcia realizacji programu polityki zdrowotnej.
NFZ rozpatruje wniosek w terminie do dwóch miesięcy.
Wzór wniosku o dofinansowanie jest dostępny na stronach Oddziałów Wojewódzkich NFZ.
10. Wybór realizatora programu
Do wyboru realizatorów programów nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.
W przypadku programów polityki zdrowotnej wyboru realizatora tego programu dokonuje się w drodze konkursu ofert, z uwzględnieniem warunków wymaganych określonych w programie polityki zdrowotnej.
O przeprowadzeniu konkursu ofert JST informuje w swojej siedzibie (na tablicy ogłoszeniowej) oraz w internecie (na stronie www i w BIP).
W ogłoszeniu, o którym mowa powyżej, określa się w szczególności:
1) przedmiot konkursu ofert;
2) wymagania stawiane oferentom, niezbędne do realizacji programu polityki zdrowotnej;
3) termin i miejsce składania ofert.
JST zawiera umowę z realizatorem programu polityki zdrowotnej określająca warunki realizacji powierzonych zadań.
11. Realizacja programu
Realizator po podpisaniu umowy musi niezwłocznie przystąpić do wykonywania zobowiązań z niej wynikających.
Podmiot, który otrzymał warunkowo pozytywną opinię, o której mowa w ust. 4, jest obowiązany do wprowadzenia w projekcie programu polityki zdrowotnej zmian zgodnych z tą opinią przed rozpoczęciem wdrożenia, realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej.
Po zakończeniu realizacji programu polityki zdrowotnej realizator sporządza raport końcowy z realizacji programu zawierający.
JST sporządza raport końcowy sporządza się w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia realizacji programu polityki zdrowotnej i niezwłocznie przekazuje do AOTMiT oraz udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej.
Raport końcowy JST z realizacji programu polityki zdrowotnej musi zawierać:
12. Niezbędne dokumenty
Przydatne informacje znajdują się na stronie internetowej fundacji WYGRAJMY ZDROWIE pod adresem: http://www.wygrajmyzdrowie.pl/projekty/osteoporoza-kompendium-wiedzy-dla-jst,17